VU MIF Kibernetinio saugumo laboratorija J copySaugumo užtikrinimas įvairiose kasdienio gyvenimo srityse tampa vis labiau susijęs su aukštosiomis technologijomis. „Karinis konfliktas Ukrainoje dar aiškiau parodė, kad kibernetinės atakos yra neatsiejama šiuolaikinio karo dalis. Lietuvoje kasdien fiksuojami dažnėjantys bandymai įsilaužti į vietinius tinklus“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Kauno fakulteto (KNF) dėstytojas doc. Šarūnas Grigaliūnas.

„Kibernetiniame pasaulyje sienų nėra“, – jam antrina VU Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) Kibernetinio saugumo laboratorijos vadovas doc. Linas Bukauskas. Šios temos aktualumas yra viena iš priežasčių, kodėl VU bendruomenė nutarė dalyvauti „Comic Con Baltics 2024“ parodoje. Mokslininkai ir studentai kvies ne tik pramogauti, bet ir atsakingiau pasidomėti savo fiziniu ir kibernetiniu saugumu internete.

„Naudojantis šiuolaikinėmis paslaugomis turime sąlyginio pasitikėjimo, kad kūrėjai įdėjo pakankamai pastangų mūsų skaitmeniniams duomenims apsaugoti. Kaip nesėkmingi pavyzdžiai demonstruoja, turime neprarasti budrumo ir realistiškai vertinti galimas rizikas“, – įspėja išlikti budriems doc. L. Bukauskas.

haiku konkursas web„Haiku – ypatingas poezijos žanras, kurio ištakos siejamos su Rytų kultūromis. Klasikinis haiku griežtai išlaiko trijų eilučių ir 5 – 7 – 5 skiemenų struktūrą, būtinas metų laiką nusakantis, „sezoninis“ žodis. Šiuolaikiniams haiku taikomi daug laisvesni reikalavimai, taigi jūs galite laisvai interpretuoti šį žanrą. Vis tik norėtųsi pabrėžti gerąsias haiku tradicijas – netikėtus sugretinimus, dėmesį gamtos procesams ir percepciją – stebimų dalykų įvardijimą be didelių filosofinių „išvedžiojimų“. Haiku kviečia mėgautis momentu, jį išgyventi, ieškoti netikėtų jungčių, būti dabar ir čia, ieškoti gelmės paprastume. Tad smailinkite pieštukus, išeikite įkvėpimo ieškoti į gamtą ir atsiųskite mums savo įstabius trieilius“, – sako konkurso ambasadorė Vilniaus universiteto Kauno fakulteto dėstytoja, poetė Lina Buividavičiūtė.

Sveikiname laimėtojus!

I vieta: už tiksliai atskleistą haiku dvasią.
Evelina Steponavičiūtė, 11-ta klasė, Kauno Jono Jablonskio gimnazija.

Žydėjimas

Abu pražydom
Kaip aną pavasarį
Sakurų žiedai

Žydėjimas

II vieta: už taiklias haiku variacijas, savitumą ir atspindėtas lietuviškas tendencijas.
Meda Šlepikaitė, 9 klasė, Karalienės Mortos mokykla (mokytoja Angelina Lapinskaitė).

Pavasario žygiai

Lyja ir lyja –
Miške purvas atmirko.
Prilijo batus.

III vieta: už drąsą ir viltį.

Meda Jankauskaitė, 12 klasė, Pasvalio raj. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazija.

Kova

Kovas į kovą
Stos prieš šaltį, prieš žiemą,
Saulėn į šviesą.

Paskatinamasis prizas: už gebėjimą įžvelgti tikrąjį grožį.

Akvilė Chlastauskaitė, 3 klasė, VŠĮ „Herojus“ mokykla (mokytoja Rūta Živelienė).

Dangus

Kai teka mėnuo
Dangus šviečia nuostabiai
Pažiūrėk į jį.

 

Vertinimo komisija:
Konkurso ambasadorė Vilniaus universiteto Kauno fakulteto dėstytoja, poetė Lina Buividavičiūtė;
Magistrantūros studijų programos Lietuvių literatūra ir kūrybinis rašymas absolventė, haiku kūrėja Kristina Straševičiūtė;
VU KNF Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto dėstytoja prof. dr. Gabija Bankauskaitė;
VU KNF Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto dėstytoja doc. dr. Skirmantė Biržietienė;
VU KNF Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto dėstytoja doc. dr. Skirmantė Šarkauskienė.

Kristina Strasevciute Haiku„Haiku man yra ir meditacija, ir žaidimas, ir įsitvėrimas. Tai akimirkos poezija, todėl kūrybos procesas gali vykti net vaikštant po parką, kepant blynus ar važiuojant autobusu. Paprastuose dalykuose įžvelgti būties gelmę ir tai perteikti septyniolikoje skiemenų turbūt ir yra haiku esmė“, – sako Vilniaus universiteto Kauno fakulteto magistrantūros studijų programos Lietuvių literatūra ir kūrybinis rašymas absolventė Kristina Straševičiūtė. Europos Sąjungos Taryboje Briuselyje dirbanti moteris studijuoti ryžosi po 17 m. pertraukos, ieškodama širdžiai artimos veiklos.

Literatūra mirė, tegyvuoja literatūra

„Literatūra mane lydėjo visą gyvenimą, tačiau šių studijų metu teko iš naujo mokytis apie ją kalbėti, prisiminti klasiką, susipažinti su naujausiomis tendencijomis, gryninti savąjį rašymo stilių. Sėkmingai baigti studijas padėjo įsiminę vienos dėstytojos žodžiai, kad kūryba, tebūnie ir į studijas integruota, labai padeda sunkiais gyvenimo momentais, – atvirauja ji. – Studijos paliko ir daug peno apmąstymams. Stebėdama jaunesnius savo kurso draugus supratau, kad jie daug imlesni naujosioms literatūros tendencijoms bei formoms, puikiai geba pasitelkti informacines technologijas, įskaitant ir dirbtinį intelektą, kūrybos procesams. Gal ne veltui studijų metu buvome provokuojami mintimi, jog literatūra (tokia, kokią mes ją iki šiol įsivaizdavome) mirė. Man asmeniškai iki šiol nėra lengva susitaikyti su šia mintimi.“

student vaizdin fotosesija webŠiais metais „Studento vienai dienai“ renginiuose Vilniaus universitetas (VU) kviečia moksleivius ne tik susipažinti su studijų programomis, dėstytojais ir išbandyti paskaitas, bet ir sužinoti, kaip vyksta popaskaitinės veiklos ir iš arčiau susipažinti su studentų gyvenimu VU.

„Studento vienai dienai“ renginiai leidžia pažvelgti į VU kasdienybę iš arčiau ir sugriauti visas baimes ir nuostatas apie studijų procesą. Rekomenduočiau sudalyvauti kiekvienam moksleiviui, kadangi tai ne tik padės apsispręsti dėl savo studijų kelio, bet tuo pačiu ir smagiai praleisite laiką bei įgysite naujų žinių. Nesudalyvauti tokiame renginyje būtų nuodėmė, nes tai paprasčiausias būdas pažinti VU gyvenimą, pamatyti, kaip vykdomos paskaitos, pabendrauti su dėstytojais ir studentais“, – pasakoja VU Kauno fakulteto studentė Milija Baranovskaja, pati anksčiau dalyvavusi „Studentas vienai dienai“ renginiuose.

2024.04.25 Gyčio Česnuičio seminarasBalandžio 25 d. (ketvirtadienį) 11.15–12.00 val. prof. V. Gronsko auditorijoje kviečiame dėstytojus ir universiteto darbuotojus, besidominčius dirbtinio intelekto įrankių taikymu studijose, į seminarą, kurį ves Gytis Česnuitis, Microsoft švietimo sektoriaus patarėjas Baltijos šalims, Sakartvelui ir Ukrainai.

Seminaro metu ekspertas supažindins su Microsoft DI įrankiais skirtais švietimui, aptars jau įgyvendintus projektai kituose universitetuose. 

Šiame pristatyme gilinsimės į dirbtinio intelekto (DI) pasaulį ir jo poveikį švietimui. Seminaro metu kalbėsime apie tai, kas yra DI (plačiau nei tik generatyvinis DI), kaip tai keičia švietimą, kokios yra naudos ir rizikos, bei kokie yra DI panaudojimo pavyzdžiai kituose aukštojo mokslo įstaigose.

Apie pranešėją

Gytis Česnuitis turi daugiau nei 8 metų darbo patirtį švietimo sektoriuje tiek Lietuvoje, tiek kitose valstybėse, yra įgijęs verslo vadybos su rinkodaros atšaka bakalauro laipsnį. Nuolat mokosi ir turi sėkmingai išlaikytų egzaminų MS-900, AZ-900 bei Copilot for M365 sertifikatus. Aktyviai dalyvauja EdTech Lithuania asociacijos veikloje.

Seminarą organizuoja Socialinių mokslų ir taikomosios informatikos instituto docentas dr. Kęstutis Driaunys.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku