Šią savaitę paskaitas skaitys įmonės "Mediacom" (JK) atstovė Laima Bendžiūnaitė, viešinti fakultete pagal Erasmus programą:

• gegužės 17 d. 12 val. VII auditorijoje – Lietuvių filologijos ir reklamos studijų programos studentams
  • gegužės 18 d. 17.15 val. III auditorijoje – tarptautinio verslo vadybos bei marketingo ir prekybos vadybos magistrantams.

Apie pranešėją:

As MediaCom’s lead global analyst on Royal Dutch Shell, Laima is an expert in evaluating historical media performance, assessing opportunities and advising clients on the optimum investment laydown going forward across lines of business, brands and markets.

Having worked on a wealth of very successful British brands, including bmibaby, Thomas Cook, Clarks, ITV and McDonald's analytics, Laima has solid experience in the travel, retail and entertainment sectors. She also has experience working as part of a start-up consulting for a new school for children with special needs in Indonesia.

Laima gained an MSc in Econometrics at Vilnius University, Lithuania.  Besides being a keen power-of-media examiner, Laima enjoys baking and mt-biking.